Gabiony wyróżniają się bardzo dobrą odpornością na działanie niekorzystnych czynników, nie wymagają czasochłonnej, regularnej konserwacji i dodatkowo świetnie się prezentują. Kosze gabionowe to rozwiązanie, które obecnie bardzo chętnie wykorzystujemy zarówno w prywatnych ogrodach, jak i w przestrzeniach publicznych. Właściwie nikogo to nie zaskakuje. Takie konstrukcje z powodzeniem stosujemy jako elementy małej architektury, ogrodzenia czy podpory do pnączy. Wszystko to dzięki wyjątkowej funkcjonalności oraz nieprzeciętnym walorom wizualnym. Atutem jest też w tym przypadku możliwość kreatywnego wykorzystania różnego rodzaju surowców, którymi zasypujemy gabiony. Gabiony – wypełnienie, jak do tego podejść?
Czym można zasypać kosze gabionowe ?
Gabiony w klasycznym wydaniu wypełniamy kamieniami, na przykład otoczakami lub łupkiem. Jednak nierzadko osoby zainteresowane ich zakupem dopytują o alternatywne opcje. W tym przypadku dobra wiadomość jest taka, że rozwiązań do wyboru jest bardzo dużo. A tak naprawdę ograniczeniem może być jedynie wyobraźnia. Niejednokrotnie w roli surowca do zasypywania koszy wykorzystujemy takie materiały jak szkło, drewno, kora, a nawet węgiel. W niektórych projektach sięgamy też po tworzywa sztuczne, na przykład plastikowe butelki, a nawet styropian. Dzięki takiemu wypełnianiu gabionów, możemy stworzyć bardzo kreatywne konstrukcje, które swoim wyglądem świetnie wpisują się w charakter otoczenia.
Gabiony - wypełnienie. Na co zwrócić uwagę wybierając materiał do zasypania gabionów ?
Kluczowymi kwestiami przy doborze surowca do zasypania koszy gabionowych są przede wszystkim funkcjonalność, estetyka oraz waga materiału. Przy wypełnianiu gabionów nie bez znaczenia jest również sposób zasypywania. Do uzyskania oczekiwanych rezultatów wybieramy frakcje, które po zasypaniu nie spowodują utworzenia nieestetycznych, pustych przestrzeni pomiędzy wypełniaczami. Równie ważny będzie ich ciężar lub nieregularny kształt, dzięki czemu nie zmienią swojego umiejscowienia np. pod wpływem wiatru. Warto też zainwestować w wypełniacz wysokiej jakości. Należy zwrócić uwagę na to, aby wybrany surowiec był odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Dzięki temu wypełnienie w gabionie nie ulegnie zbyt szybko biodegradacji i przez wiele lat będzie doskonale spełniało swoje zadanie.