FAQ

Pytania i odpowiedzi dotyczące gabionów i ich montażu.

Prawidłowo zmontowane ogrodzenia gabionowe wytrzymają nawet 100 lat. Wiele zależy oczywiście od jakości wykonania samego kosza. W Gablux wykonujemy kosze z siatki spawanej, a nie zgrzewanej, która jest ocynkowana ogniowo. Nasze gabiony są zatem w pełni zabezpieczone przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych i przed rozwojem korozji. Konstrukcje gabionowe są niezwykle stabilne. Z powodzeniem spełniają swoje funkcje przez wiele lat. Wypełnione kruszywem skalnym gabiony doskonale komponują się z otoczeniem naturalnym, dlatego dobrze sprawdzają się w roli ogrodzeń. Są nie tylko wyjątkowo trwałe, ale i funkcjonalne. Skutecznie zasłaniają widok, zatrzymują zanieczyszczenia i kurz z ulicy, a do tego tłumią hałas.

Wybór frakcji kamienia zależy między innymi od przeznaczenia gabionu oraz indywidualnych oczekiwań i preferencji inwestora. Najlepsza frakcja to 60 – 170mm. Jest to wielkość optymalna zarówno dla standardowej siatki gabionowej jak i tej o mniejszych, niestandardowych oczkach. Kruszywo takiej frakcji nie będzie wypadać przez siatkę, a jednocześnie szczelnie wypełni kosz dając dobry efekt wizualny. Jeżeli wybrane kruszywo występuje we frakcji większej, np. 80-220mm, to taki kamień również nadaje się do zasypania gabionów, ale należy zwrócić uwagę na to aby w dostawie było mniej więcej po równo kamieni mniejszych i większych. Drobniejsze elementy będą mogły wypełnić przestrzenie, które powstaną w okolicach większych kamieni. Kosz gabionowy można też zasypać bardzo drobnym kruszywem, np. grysem, ale wtedy należy wewnątrz kosza dodatkowo zamontować cienką, zgrzewaną siatkę o drobnym oczku.

Ilość potrzebnego kruszywa szacuje się mnożąc metry sześcienne kosza razy 1,7. Wynik wychodzi w tonach. W przypadku bardzo dokładnego układania kamienia (do czego bardzo zachęcamy, ponieważ wygląd końcowy jest wtedy niezwykle efektowny), należy założyć ilość kamienia z naddatkiem. Dobór kruszywa również jest kwestią indywidualną. Na rynku dostępne są różne gatunki kamienia. W firmie Gablux oferujemy pomoc przy wyborze kruszyw do wypełniania gabionów.

Nie. Wystawczy zabetonować słupy stabilizacyjne poniżej głębokości przemarzania gruntu (min. 90 cm) oraz utwardzić powierzchnię pod koszem. Tak osadzone kosze gabionowe z pewnością będą stabilne i nie wywrócą się. Pod wpływem własnego ciężaru gabiony osiadają, co dodatkowo zwiększa ich stabilność. Nie jest wymagane wyrównywanie całego terenu, a jedynie miejsca, w którym ustawione zostaną kosze gabionowe. Można wykonać zagęszczanie gruntu, dzięki czemu górne krawędzie ustawionych obok siebie gabionów będą tworzyć poziomą linię. Wysokości gabionów ogrodzeniowych muszą zamykać się do 10cm, z uwagi na rozstaw listew poziomych. Długości i szerokości koszy gabionowych muszą zamykać się do 5cm, z uwagi na rozstaw pionowych prętów.

Tak, można wykorzystać takie słupki, ale należy dokładnie ocenić ich aktualny stan oraz grubość ścianki. Słupki muszą tkwić w gruncie sztywno i stabilnie. Muszą też być zabetonowane w gruncie na głębokość przekraczającą 90 cm, to jest poniżej głębokości przemarzania. Ścianka profilu bądź rury musi mieć min. 1,5mm grubości. Jeżeli istniejące już słupki spełniają te kryteria, mogą pełnić funkcję stabilizacyjną dla ogrodzenia z gabionów.

Tak, kosze gabionowe mogą być poddawane lakierowaniu proszkowemu. Siatce można nadawać wszystkie kolory z palety RAL. Dzięki temu użytkownik zyskuje jeszcze więcej możliwości dopasowania ogrodzenia i innych elementów gabionowych do wyglądu swojej działki. Lakierowanie proszkowe ma wiele zalet użytkowych. Przede wszystkim doskonale zabezpiecza przed korozją. Powłoka jest odporna na rdzę, blaknięcie pod wpływem promieniowania UV oraz dobowe wahania temperatur. Brak zastosowania rozpuszczalników sprawia, że malowanie proszkowe jest metodą przyjazną dla środowiska. Dzięki tej technologii kosze gabionowe Gablux mogą zyskać ciekawy wygląd i jeszcze skuteczniej wpasować się w aranżację posesji. Należy jednak mieć świadomość, że powłoka farby nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Malowane ściany gabionu, w trakcie zasypywania kruszywem, należy dokładnie zabezpieczyć, np. kartonem lub pleksi. Kamień można też wsypywać do kosza przez rurę PCV fi 180 lub 200.

Liczne próby i wieloletnie doświadczenie pokazują, że najlepszym rozwiązaniem są łączniki skręcane śrubami. Uzyskana dzięki nim sztywność kosza zdecydowanie przewyższa rozwiązania typu klik-klak i haczyk. Dodatkowo nie ma możliwości wypięcia takiego łącznika i nie uszkadza on powłoki cynku. Warto podkreślić, że łączniki mają kluczowe znaczenie dla trwałości i bezpieczeństwa użytkowania ogrodzenia gabionowego. Otwory na śruby są wytwarzane w listwach już na etapie produkcji. Podczas montażu koszy produkcji firmy Gablux nie ma więc konieczności wiercenia w ceowniku. Powłoka cynkowa jest nienaruszona, a produkt jest odporny na korozję. Niezawodna sztywność konstrukcji pozwala na użytkowanie gabionów przez wiele dziesiątek lat.

Rekomendujemy słupy stabilizacyjne o profilu 60x40x1,5 w przypadku konstrukcji niższych oraz 60x40x2 w przypadku konstrukcji wysokich. Ogrodzenia gabionowe można montować wybierając jeden z dwóch wariantów przygotowania podłoża. W pierwszym wariancie należy ubić (zagęścić) teren, na którym usytuowany ma być kosz, a następnie wbetonować same słupy stabilizacyjne. Drugi wariant zakłada wylanie ławy fundamentowej o grubości około 40-60 cm i zabetonowanie słupów na głębokość około 100 cm. Jak widać wylanie ławy nie jest warunkiem koniecznym. Jeżeli mają Państwo pytania na temat montażu ogrodzeń gabionowych na swojej działce, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Gablux. Pomożemy Państwu w doborze najlepszych rozwiązań.