Kosze gabionowe to rozwiązanie, które początkowo wykorzystywano w inżynierii lądowej, m.in. jako zabezpieczenie przeciwerozyjne. Ze względu jednak na liczne zalety coraz częściej tego typu konstrukcje wykorzystujemy w prywatnych ogrodach jako elementy małej architektury. Szerokie spektrum zastosowań oraz ciekawe walory wizualne dają duże możliwości projektowe i realizacyjne. Wypełnione kruszywem, otoczakami czy szkłem kosze gabionowe świetnie się prezentują i znakomicie sprawdzają jako ogrodzenia oraz podpory dla pnączy.
Na co zwrócić uwagę?
Decydując się na zastosowanie w swoim ogrodzie gabionów, należy pamiętać, że taka konstrukcja będzie wystawiona na działanie wielu niekorzystnych czynników. Aby nie musieć martwić się o tę kwestię, warto wybierać produkty o odpowiednich parametrach technicznych. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę!
Co wpływa na trwałość koszy gabionowych?
Deszcz, śnieg, wahania temperatur, promieniowanie UV czy obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne mogą wpływać bezpośrednio na kondycję koszy gabionowych. A także znacząco skracać ich żywotność. Aby uniknąć degradacji oraz zminimalizować działanie negatywnych czynników, obecnie stosowane są zabezpieczenia w postaci specjalnych powłok. Technologią, która świetnie sprawdza się w tym zakresie i którą najczęściej wybierają producenci, jest cynkowanie ogniowe.
Zdecydowana różnica trwałości powłoki ochronnej w zależności od sposobu cynkowania
W przeciwieństwie do galwanizacji, powłoka powstająca w wyniku cynkowania ogniowego jest gruba, a warstwa ochronna dokładnie pokrywa całe elementy stalowe. Wykonana w ten sposób jest w stanie skutecznie chronić przed uderzeniami, tarciem, a przede wszystkim korozją przez nawet 100 lat. Przez ten czas kosze gabionowe zachowują wszystkie swoje parametry techniczne oraz walory wizualne, czego nie można powiedzieć o modelach galwanizowanych. Powstająca podczas galwanizacji powłoka jest bowiem bardzo cienka. Właściwie już po około roku można zauważyć na stalowej powierzchni odpryski lub ślady rdzy. Warto więc starannie studiować oferty. Kosze gabionowe i panele ogrodzeniowe naszej produkcji są zabezpieczane metodą cynkowania ogniowego. Ocynk ogniowy w tym przypadku jest jedyną powłoką skutecznie zabezpieczającą siatki na dziesiątki lat.
Czy siatka ocynkowana ogniowo wymaga okresowej konserwacji?
Jak wspominamy powyżej, cynkowanie ogniowe, czyli tzw. zanurzeniowe jest efektywne. Stalową siatkę zanurza się w ciekłym cynku (temperatura ok 450-500 stopni C). Po wynurzeniu element staje się całkowicie zabezpieczony przed korozją nawet na 100 lat. Ogrodzenie wykonane z ocynkowanych ogniowo elementów nie wymaga konserwacji.