Prosty montaż koszy gabionowych

Z dnia na dzień ogrodzenia gabionowe cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, które chcą ogrodzić posiadaną posesję w sposób oryginalny oraz niebanalny. Większe zainteresowanie tego typu produktami wynika jednak nie tylko z wysokich walorów estetycznych, ale również z warstwy praktycznej. Montaż gabionów jest bowiem stosunkowo prosty do wykonania, co oznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić go w sposób samodzielny. Należy obowiązkowo trzymać się jednak w 100 % przedstawionej poniżej instrukcji ze względów bezpieczeństwa. Co należy zrobić, by montaż ogrodzenia gabionowego przebiegł bezproblemowo?

Używaj wyłącznie elementów wskazanych przez producenta

W celu zachowania bezpieczeństwa osób korzystających z ogrodzenia gabionowego oraz osób je montujących należy stosować elementy wyłącznie przewidziane do tego typu konstrukcji, takie jak panele, słupy i akcesoria. W przeciwnym wypadku może to skutkować spowodowaniem uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzeniem mienia.

Przygotowanie terenu pod montaż ogrodzenia z koszy gabionowych

Istnieją dwie możliwości przygotowania terenu, na którym postawione mogą zostać kosze gabionowe. Wszystko zależy jednak od rodzaju podłoża, więc warto o tym aspekcie pamiętać. Pierwszy z wariantów polega na właściwym ubiciu terenu pod stawianą konstrukcją, a następnie wbetonowaniu samych słupów stabilizacyjnych.

Druga z możliwości zakłada wylanie ławy fundamentowej o grubości od 40 do 60 centymetrów z głębszym zabetonowaniem słupów stabilizacyjnych.

Stawianie murku wykonanego z koszy gabionowych w kilku prostych krokach

– W pierwszej kolejności wyznacz linię, wzdłuż której zostanie wybudowany murek.

– Następnie wykop dołki pod słupy poniżej linii zamarzania gruntu. Najlepiej tę czynność wykonać otwornicą. Pamiętaj, że linia zamarzania gruntu może różnić się w zależności od regionu naszego kraju.

– W dalszej kolejności zabetonuj słupy w sposób pionowy.

– Teren pomiędzy słupami powinien zostać zagęszczony. Zrób to za pomocą ubitego tłucznia, żwiru czy też innym podobnym materiałem.

– Gdy wykonasz wcześniejszą czynność, przyjdzie kolej na zamontowanie paneli. Dokonaj tego według następującego schematu: panel przedni, dwa boczki oraz panel tylni, który zamyka całość.

– Na zakończenie przykręć przewidywaną liczbę łączników i przymocuj konstrukcję kosza do wcześniej zabetonowanych słupów ogrodzeniowych. Postępuj w ten sam sposób z pozostałymi koszami.

W jaki sposób zamocować kosz gabionowy do słupa stabilizującego?

Wykorzystanie dostępnych łączników. By bezpiecznie zamocować kosz gabionowy do słupa stabilizującego, należy skręcić go za pomocą łącznika, docisku, a także śruby maszynowej o wymiarach 8×100 mm z pełnym gwintem. Do tego należy dołożyć dwie powiększone podkładki oraz nakrętkę . W zależności od wymiarów koszy powinno się przewiercić słup w jednym bądź dwóch miejscach na wysokości listwy poziomej, a następnie bardzo mocno przykręcić (w przypadku konstrukcji do H100 centymetrów w jednym miejscu, powyżej H100 centymetrów w dwóch miejscach). Gdy zostanie osiągnięta stabilizacja konstrukcji, konieczne jest przykręcenie łączników w wymaganej liczbie dla danej wysokości oraz długości gabionu. W tym celu należy wykorzystać śruby zamkowe o wymiarach 5×16 mm i włożyć je we wcześniej przygotowane otwory montażowe. Istnieje także możliwość przykręcenia łączników w dowolnym miejscu listwy za pomocą specjalnych blaszek temu służących.

Wypełnienie gotowej konstrukcji

Gdy ostatecznie skręcimy odpowiednio wszystkie elementy ze sobą, należy przystąpić do wypełnienia przygotowanej konstrukcji. W tym celu należy pamiętać o częściowym zabezpieczeniu boków kosza, w przeciwnym razie kruszywo, które wsypujemy, może uszkodzić powłokę cynkową. Warto to zrobić za pomocą kawałka styropianu, fragmentu pleksi czy też tektury. Podczas wypełniania powinno się również uważać na łączniki, gdyż ze względu na twardość kamieni, mogą one ulec uszkodzeniu. Z tego względu zaleca się wsypywanie kruszywa wiadrami. W celu uzyskania jak najlepszego efektu wizualnego, kamienie warto układać i wyrównywać ręcznie.